s01_BozeCiało_Kosciol s03_D_gory2_270 s11_Res_5_msza_270 s12_Res_5_msza2_270 s06_K_Hostia_270 s09_Res_3_270

Odnowa w Duchu Św.

Duszpasterstwo Młodzieży

Duszpasterstwo Mlodziezy 200

Odkryj wartość Różańca

NMP Rozancowa 200

Katolicka Szkoła Rodzenia ISKIERKA

SzkolaRodzeniaIskierka 200

Różaniec Eucharystyczny

2016 10 24 Rozaniec eucharystyczny 1111

_____________________

Module 15 rocznica JanPawel II

 

 

Cudowny Medalik

St.Caterine 150

 

 

Per Musicam at Deum

PerMusicamAtDeum left

 

 

2020 08 14 Wniebowziecie Maryi

W poniedziałek Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiona rzecz zawsze przypominała o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku Niebu.

 

Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku.

 

Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP - świętujemy 15 sierpnia. Obchodzona już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary.

W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem znanym w Polsce jako święto Matki Boskiej Zielnej. Obchodzone jest w Kościele katolickim od V wieku n.e.. Wniebowzięcie Maryi Panny jest uznawanym dogmatem w Kościele katolickim i stanowi przedmiot wiary dotyczący wzięcia do nieba Marii, wraz z jej ciałem oraz duszą.

 

Papież Pius XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus powiedział: „...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Orzeczenie zostało wypowiedziane w bazylice św. Piotra w obecności około 1600 biskupów i ogromnej rzeczy wiernych. Od tej pory kult Maryi Wniebowziętej w kościele Katolickim stanowi ważny przedmiot wiary. Na całym świecie zbudowano wiele świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Motyw wniebowstąpienia Marii stał się częstym elementem sztuki artystycznej i pojawiał się zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Co ciekawe, nawet władcy oddawali swoje państwa pod opiekę Maryi Wniebowziętej (na przykład król Węgier - św. Stefan).

 

W polskiej tradycji święto Matki Bożej Zielnej związane jest ze święceniem roślin. Zwyczaj zgodny jest z podaniem głoszącym, że Apostołowie zamiast ciała Marii, odnaleźli kwiaty. W tradycji ludowej nadal wierzy się, że zioła otrzymują moc leczniczą za pośrednictwem Matki Bożej Zielnej. Rolnicy w tym Dniu składają podziękowania Bogu za otrzymane plony.

 

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

 

Dane kontaktowe

 

Kościół Farny w Ostrołęce                    Ks. Proboszcz
                                                                 tel. : (29) 764 49 50

Parafia rzym-kat. pw. N.N.M.P               Kancelaria Parafialna

ul. Szwedzka 2                                        tel. : (29) 764 29 97

07-410 Ostrołęka

 

PKO BP Oddział 1 w Ostrołęce

94 1020 3802 0000 1102 0007 5010

Serdecznie Witamy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.