W listopadzie tradycyjnie pamiętamy o modlitwie za zmarłych. Stosunek do zmarłych jest wyrazem naszej duchowej kultury. Chrześcijańska wiara nakazuje nam coś więcej niż dbałość o rodzinne groby czy bezimienne mogiły. Wierzymy, że zmarli sami pomóc sobie już nie mogą. Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie. Polecając ich Bożemu miłosierdziu, miejmy na uwadze, że kiedyś sami będziemy w podobnej potrzebie. Wypominki roczne i półroczne można nadal zgłaszać do Księży po każdej Mszy św. Największą pomocą, którą okazujemy naszym zmarłym jest Msza św. odprawiona w rocznicę śmierci, czy w dzień ich imienin, komunia św. ofiarowana w ich intencji, odpusty. Wypominki są modlitwą całej wspólnoty Kościoła.
Do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny. Trzeba ponadto być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć sakramentalną Komunię Świętą, posiadać brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym wszystkim, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.
Od 2008 roku druga niedziela listopada obchodzona jest w Polsce jako dzień solidarności z Kościołem prześladowanym. Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przez tę inicjatywę zwraca naszą uwagę na dramat cierpiących chrześcijan w różnych częściach świata. Jako wspólnota Kościoła chcemy przez modlitwę i ofiarę materialną towarzyszyć tym, którzy cierpią prześladowanie. W niesienie miłosierdzia prześladowanym wpisuje się aktualna inicjatywa Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, którą będziemy przeżywać w przyszłą niedzielę10 listopada.